Niepubliczna Szkoła Przysposabiająca do Pracy
"Barwa"

Kim jesteśmy?

Niepubliczna Szkoła Przysposabiająca do Pracy „BARWA” przeznaczona jest dla absolwentów szkół podstawowych posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego z uwagi na autyzm i niepełnosprawności sprzężone.

Zadaniem szkoły jest wszechstronne przysposobienie do pracy poprzez odkrywanie mocnych stron uczniów, predyspozycji i upodobań do wykonywania określonych czynności, a także kształtowanie umiejętności, które w przyszłości będą przydatne w aktywizacji zawodowej.

Celem naszej pracy jest osiąganie przez uczniów samodzielności w stopniu umożliwiającym radzenie sobie w życiu codziennym
i samodzielnym zaspokajaniu potrzeb w wieku dorosłym.

Nauka w szkole trwa 3 lata z możliwościową wydłużenia etapu edukacyjnego. Klasy liczą maksymalnie czterech uczniów. Kształcenie opiera się na opracowanych indywidualnie dla każdego ucznia programach edukacyjno-terapeutycznych.

Poprzez liczne doświadczenia w szkole, wyjazdy do zakładów pracy, instytucji oraz wyjścia integracyjne oswajamy podopiecznych z różnymi sytuacjami i uczymy jak rozwijać umiejętności komunikacji i współpracy.

Jak uczymy?

Kształcenie w szkole jest dostosowane do indywidualnych potrzeb edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych uczniów i obejmuje:

Kucharstwa

Zajęcia kulinarne z planowaniem
i realizowaniem zakupów

Stolarstwa

Praca w drewnie i rękodzieło

Ogrodnictwa

Pielęgnacja roślin

Krawiectwa

Konserwacja odzieży
z elementami szycia

Kalenictwa

Drobne naprawy odzieży
i elementów garderoby

Obsługi biurowej

Prace komputerowe, obsługa urządzeń biurowych

Obsługi hotelowej

Prace porządkowe

Ponadto oferujemy indywidualne i grupowe zajęcia terapeutyczne, w których wykorzystujemy elementy wielu wiodących metod i form terapii stosowanych w pracy z osobami z autyzmem.

Funkcjonowanie osobiste i społeczne

Dla nas edukacja to nie tylko przekazywanie wiedzy, ale także pomoc uczniom w kształtowaniu postaw, zachowań oraz umiejętności niezbędnych do harmonijnego funkcjonowania w codziennym życiu. Pomagamy uczniom przygotować się do wyzwań, które ich czekają, a dzięki kompleksowemu podejściu stają się oni bardziej świadomi swoich mocnych stron oraz obszarów, w których mogą się jeszcze rozwijać.

Zajęcia rozwijające komunikowanie się

Umiejętności komunikacyjne są fundamentem skutecznego porozumiewania się zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym. Zajęcia rozwijające komunikowanie się mają na celu wspieranie uczniów w budowaniu pewności siebie, rozumieniu różnych form komunikacji oraz doskonaleniu umiejętności interpersonalnych.

Zajęcia kształtujące kreatywność

Zajęcia kształtujące kreatywność są wyjątkową okazją, by rozwijać wyobraźnię, innowacyjne myślenie i zdolności twórcze. Dajemy uczniom przestrzeń do odkrywania nowych pomysłów, podejmowania wyzwań i rozwijania pasji, które mogą stać się fundamentem ich przyszłej kariery.

Aktywność fizyczna

Regularny ruch ma ogromne znaczenie dla utrzymania dobrej kondycji, poprawy samopoczucia, a także budowania pozytywnych nawyków na całe życie. W ramach zajęć wychowania fizycznego i innych aktywności takich jak pływanie, fitness, rekreacja i ruch na świeżym powietrzu, staramy się zachęcać uczniów do ruchu w sposób atrakcyjny, angażujący i dostosowany do ich indywidualnych potrzeb.

Rewalidacja

Zajęcia rewalidacyjne są skierowane do uczniów, którzy potrzebują wsparcia w rozwoju edukacyjnym oraz społecznym. Są dostosowane do potrzeb dzieci i młodzieży z różnymi trudnościami, które mogą komplikować im pełne uczestnictwo w funkcjonowaniu społecznym. Jednym z celów rewalidacji jest tworzenie optymalnych warunków do integracji z rówieśnikami i środowiskiem lokalnym.

Logopedia

Logopedia ma na celu pomóc uczniom w przezwyciężaniu trudności związanych z mową i komunikacją. Wsparcie logopedyczne obejmuje szeroki zakres działań ukierunkowanych na poprawę jakości mowy, poprawę wymowy, a także rozwój umiejętności językowych i komunikacyjnych realizowanych m.in.: poprzez treningi artykulacyjne, ćwiczenia rozwijające umiejętności językowe czy wspieranie komunikacji alternatywnej.

Zajęcia z psychologiem

Regularne zajęcia z psychologiem zapewniają uczniom wsparcie emocjonalne, rozwijanie umiejętności społecznych oraz budowanie poczucia własnej wartości. Prowadzone są głównie w formie indywidualnych spotkań dostosowanych do wieku i potrzeb uczniów. Psycholog jest także dostępny dla rodziców i nauczycieli, oferując konsultacje oraz pomoc w rozwiązywaniu trudności wychowawczych.

Kucharstwo (zajęcia kulinarne z planowaniem i realizowaniem zakupów)

Zajęcia kulinarne to doskonała okazja, by rozwinąć pasję do gotowania, nauczyć się nowych technik przyrządzania potraw oraz poznać tajniki zdrowego odżywiania. Ale to nie tylko nauka, to także okazja, by rozwinąć umiejętności, które będą pomocne w życiu codziennym, takie jak zarządzanie czasem, organizacja pracy czy współpraca w grupie.

Stolarstwo (praca w drewnie i rękodzieło)

Stolarstwo to jedna z ważnych umiejętności, którą uczniowie mogą rozwijać w ramach zajęć przysposobienia do pracy. Uczniowie zdobywają kompetencje niezbędne do tworzenia i naprawiania elementów drewnianych, a także uczą się efektywnego i bezpiecznego wykorzystania nowoczesnych narzędzi. Nabywają podstawowe umiejętności obróbki drewna, takie jak cięcie, szlifowanie, klejenie, lakierowanie oraz łączenie elementów, rozwijają umiejętności manualne, cierpliwość i precyzyjność, które są niezbędne w każdym aspekcie życia.

Ogrodnictwo (pielęgnacja roślin)

Zajęcia ogrodnicze to prawdziwa przyjemność i satysfakcja z obcowania z naturą. Prace w ogrodzie rozwijają zdolności manualne, cierpliwość oraz odpowiedzialność za środowisko. Uczniowie dowiadują się, jak dbać o różne gatunki roślin od kwiatów po zioła, rośliny ozdobne i użytkowe. Zdobywają umiejętności posługiwania się różnymi narzędziami ogrodniczymi.

Krawiectwo (konserwacja odzieży z elementami szycia)

Zajęcia z krawiectwa pozwalają uczniom zdobyć umiejętności w zakresie szycia, naprawy ubrań i konserwacji odzieży. Uczniowie poznają obsługę maszyn do szycia, igły, nici, tkaniny, zdobywają umiejętności w zakresie szycia ręcznego oraz maszynowego. Dowiadują się, jak ważne są detale, jak dbać o jakość wykonania, a także jak organizować pracę w warsztacie krawieckim. Oprócz umiejętności technicznych, uczniowie rozwijają także wrażliwość estetyczną i uczą się wyrażania siebie. Zajęcia krawieckie to także rozwój zdolności manualnych, cierpliwości i precyzyjności.

Obsługa hotelowa (prace porządkowe)

Obsługa hotelowa to praktyczny profil kształcenia przygotowujący uczniów do wykonywania zadań związanych m.in. z utrzymaniem czystości i porządku w różnych obiektach. Uczniowie zdobywają umiejętności, które są niezbędne w wielu branżach. Dowiadują się jak stosować odpowiednie środki czystości i technik sprzątania, uczą się zasad higieny i bezpieczeństwa pracy, dbania o porządek w pomieszczeniach biurowych, szkolnych czy hotelowych.

Strefa ucznia i rodzica

Rekrutacja – Karta zgłoszeniowa 

PLIK PDF DO POBRANIA

W celu zgłoszenia ucznia do Niepublicznej Szkoły Przysposabiającej do Pracy ,,BARWA”  należy uzupełnić wniosek i przesłać na adres e-mail:

sekretariat@barwa.szkola.pl

lub dostarczyć osobiście do sekretariatu szkoły.

Zapraszamy uczniów posiadających orzeczenie Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej o potrzebie kształcenia specjalnego z uwagi na autyzm, w tym
z zespołem Aspergera.

Rekrutacja trwa przez cały rok i jest zależna od posiadanych wolnych miejsc.

Złożenie karty zgłoszenia nie jest jednoznaczne z przyjęciem dziecka do placówki.

Gdzie jesteśmy?

Nasza lokalizacja:

Sekretariat

Copyright

Scroll to Top
Skip to content